• Technologia

Energetyki tylko dla pełnoletnich – Jak je kupić w Żabkach Nano od 2024 roku?

Od 1 stycznia 2024 roku wprowadzono zmiany w zasadach zakupu napojów energetycznych – teraz są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich. Żabka Nano dostosowała proces sprzedaży do nowych wymogów i wprowadziła innowacyjne rozwiązanie, które umożliwi potwierdzenie wieku, a dzięki temu zakup energetyków bezobsługowo.
Gracjan Wilbik
1 stycznia, 2024

Skąd się wzięła ta zmiana?

28 sierpnia 2023 roku nastąpiła nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym, wprowadzając zakaz sprzedaży napojów energetycznych z tauryną i kofeiną dla osób poniżej 18 lat oraz na terenie szkół, placówek oświatowych i w automatach. Żabka Nano nie tylko dostosowała się do nowych przepisów, ale również wprowadziła nowy sposób zakupu energetyków, który będzie dostępny od 1 stycznia 2024 roku.

Jak działa nowy system zakupów energetyków w Żabce Nano?

Od teraz napoje energetyczne będą przechowywane w osobnej lodówce, którą można otworzyć jedynie po potwierdzeniu pełnoletności na dotykowym ekranie. Po zamknięciu lodówki konieczna jest ponowna weryfikacja, aby otworzyć ją ponownie. Wszystko to w celu ochrony młodych osób poniżej 18 roku życia przed nieuprawnionych zakupem napojów energetycznych. Istnieją dwie dostępne metody potwierdzania wieku, a kolejne są już w trakcie wprowadzania.

1. Potwierdzenie pełnoletności za pomocą aplikacji Żappka: Jeśli już dokonywałeś w Żabce (nawet tej nie Nano) zakupów produktów , które wymagają skończonych 18 lat i kasjer zeskanował kod kreskowy Żappka, to znaczy, że masz więcej niż 18 lat. Teraz na ekranie dotykowym przy lodówce wybierz opcję weryfikacji Żappką i przyłóż do ekranu QR, ten sam, który umożliwia otwarcie drzwi do Nano, dostępny w aplikacji Żappka w zakładce Nano. Przykładasz kod QR do czytnika pod ekranem, co odblokowuje lodówkę.

2. Druga metoda – skan twarzy: To szybka analiza twarzy w celu oszacowania wieku. Wybierając tę metodę, widzisz swoje odbicie na ekranie, a komunikat prosi o wykonanie jednego gestu głową, aby potwierdzić, że jesteś prawdziwą osobą. To szybkie i bezpieczne rozwiązanie.

Co istotne, niezależnie od wybranej metody, zbierasz żappsy i korzystasz z promocji. Ważne jest tylko, aby wejść do Nano z aplikacją Żappka!

Gdzie dostępne będą nowości?

Od początku 2024 roku nowe rozwiązanie będzie instalowane we wszystkich Żabkach Nano, tak aby można było z nich skorzystać w każdym z punktów.