• Technologia

Preautoryzacja? Spokojnie, nie ma się czego bać.

Preautoryzacja – blokada tymaczasowa to po prostu weryfikacja karty płatniczej lub kredytowej, a jej celem jest sprawdzenie, czy karta z której klient korzysta ma środki pieniężne na pokrycie prognozowanego wydatku. Jest to standardowa procedura wykorzystywana w wielu aplikacjach czy modelach sprzedaży np. W korporacjach taksówkowych, car sharingowach czy wielu innych, gdzie finalna płatność następuje po wykonaniu usługi.
Berenika Klekot
27 grudnia, 2023

Jak wygląda tymczasowa blokada środków w Nano?

Do Żabki Nano możesz wejść tak jak Ci wygodniej: albo za pomocą karty płatniczej albo aplikacji mobilnej Żappka. W obu przypadkach zanim wejdziesz do sklepu, zweryfikujemy Twoją kartę i tymczasowo zablokujemy na niej 15 zł. Ale nic się nie denerwuj… bowiem kwota 15 zł zwracana jest automatycznie przez bank po realizacji zakupów. Zazwyczaj następuje to w krótkim czasie, a czas odblokowania tej kwoty zależy od banku, w którym masz kartę

Kwota blokady tymczasowej jest zazwyczaj zaliczana na poczet robionych zakupów, a Ty jako klient w zależności od wartości dokonanych zakupów otrzymujesz zwrot, lub dopłacasz różnicę. Tak się dzieje w zdecydowanej większości transkacji i zależy to od banku, a nie od Nano. Zdarza się także, że niektóre banki zwracają pełną kwotę preautoryzacji 15 zł i pobierają oddzielnie kwotę odpowiadającą wartości zakupów.

Preautoryzacja jest jednym z mechanizmów bezpieczeństwa, który jest wykorzystywany przez Żabkę Nano. Dzięki niej Żabka Nano może mieć pewność, że wchodząc do sklepu, masz wystarczające środki na karcie na pokrycie zakupów. W przypadku, gdy nie będziesz mieć wystarczających środków na karcie, poprosimy o jej zasilenie.

Preautoryzacja to bezpieczeństwo także dla posiadacza karty

Oczywiście, tymczasowa blokada środków na karcie to bezpieczeństwo dla sprzedawcy (w tym przypadku Nano), ale także Ciebie jako Klienta. Weryfikując kartę dbamy o to, aby osoby nieuprawnione nie skorzystały z karty obcej osoby.

Weryfikacja płatności

Tymczasowa blokada środków pozwala Żabce Nano na weryfikację Twojej tożsamości, upewniając się, że legalnie korzystasz z usług.

Ochrona przed oszustwami

Dzięki tymczasowej blokadzie można ograniczyć ryzyko oszustw i nadużyć kart płatniczych. Klienci nie muszą martwić się, że zostaną obciążeni bez swojej zgody.

Szybkie zwolnienie środków

Zablokowane środki zostaną zwolnione, co oznacza, że nie tracisz swoich pieniędzy na stałe. Pobieranie preautoryzacji w wysokości 15 zł przy pierwszym wejściu do Żabki Nano jest bezpieczne i służy ochronie zarówno klientów, jak i samego sklepu. To praktyka mająca na celu zapewnienie uczciwości transakcji i zabezpieczenie klientów przed oszustwami. Dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do zakupów w Żabce Nano!